Najsilniejszy barwny kontrast – czerni i bieli – nie wychodzi nigdy z mody. Bo te dwa kolory, dwa przeciwieństwa, idealnie ze sobą harmonizują. Co jest jeszcze fascynującego w tonacji black & white? Można szafować proporcjami tych dwóch doskonałych barw. Wszystko zależy od preferowanego stylu i naszej fantazji. Wystarczy spojrzeć na przykładowe aranżacje.
Czarne na białym
Dominacja bieli kojarzy się przede wszystkim z nurtem skandynawskim, opartym na jasnych barwach, prostocie i minimalizmie. Wprowadzenie akcentów czerni urozmaica, wzbogaca wizualnie kompozycję.
Bazą jest biel, na której tle doskonale prezentują się ciemne elementy – jak w przykładzie łazienki na poddaszu.
Ściany i podłogę wyłożono białymi kaflami z bardzo delikatnymi żyłkami. Zdecydowanie wyróżnia się więc specjalnie wybrana do stylizacji armatura w matowej czerni. W strefie prysznica jest to efektowny zestaw Squerto Lux Black, który składa się z deszczowni o kwadratowej głowicy 20 cm na 20 cm i rączki natrysku 7,5 cm na 7,5 cm. Zaopatrzony jest w praktyczną, płaską półkę na kosmetyki. Towarzyszy im czarna bateria natryskowa Zicco Black. Czarną ramę ma też szklany panel, oddzielający strefę prysznica od pozostałej części pomieszczenia.
Baterie w tonacji black z tej samej kolekcji Zicco Black znajdują się w innych strefach łazienki. Wyrazisty model wannowy pięknie odcina się od białej ścianki nad wanną. Stojące baterie Zicco Black zamontowano na szerokiej białej umywalce.
Zestawienie bieli z czernią sprawia, że aranżacja przestaje być kolejną monotonną, jasną łazienką w stylu skandynawskim. Odważne, czarne motywy dodają jej nietuzinkowości.
W proporcji pół na pół
Nie zawsze proporcje między czernią a bielą muszą cechować się przewagą tej drugiej. Imponujący efekt osiągnie się, stosując kontrastowe barwy w ilości pół na pół.
W ciemnej stylizacji część ścian wyłożono czarnymi płytkami o ciekawej fakturze. Równoważą je kolorystycznie ściany pokryte białym marmurem, a także biała podłoga.
Z czarnego metalu są obramowania lustra i dużego przeszklenia w strefie prysznica, stelaż białej umywalki i taboret o futurystycznych nóżkach. Do tego niebanalnego otoczenia o industrialnym posmaku pasuje chromowana armatura. Użyto tu baterii Fiesta. Model umywalkowy ma prosty korpus i skośną wylewkę. Podtynkowa bateria prysznicowa Fiesta jest praktycznie niewidoczna. Minimalistyczną formą charakteryzuje się też trzyfunkcyjny przesuwny zestaw natryskowy Vigo.
Efekt negatywu
Gdy w aranżacji zastosujemy więcej czerni niż bieli, uzyskamy oryginalny efekt negatywu. Powodzenie projektu będzie zależało w dużej mierze od rozmieszczenia oświetlenia. Zadbano o to w przykładowym studiu kąpielowym.
Oprócz halogenów oświetlających wnętrze liczne lampki ledowe podświetlają pas połyskujących czarnych płytek. Niemal „świeci” swą bielą umywalka. Zupełnie czarna jest duża prostokątna wanna. Dobrano do niej nowoczesną baterię czterootworową Adore Black/Chrome, genialnie łączącą czerń z chromem. Z tej samej kolekcji jest podtynkowa bateria umywalkowa. Choć wyraźna jest przewaga czerni, kompozycja łazienkowa nie przytłacza, tylko zachwyca i intryguje.
FERRO www.ferro.pl
press box
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/czarno-biale-lazienki